Analiza prijav na platformo za 2023/24

Novice in analize

Analiza prijav na platformo za 2023/24

Špela Stare

V letih 2023 in 2024  je bilo na platformo prijavljenih 26 napadov, kar je precej manj od 54, ki smo jih zabeležili v prvih dveh letih delovanja platforme. Glede na to, da smo imeli v Sloveniji aprila 2022 državnozborske volitve, lahko domnevamo, da je manjše število napadov povezano s spremembo družbene klime po volitvah. Končala se je tudi pandemija, kar je zmanjšalo napetosti v družbi.

Če pogledamo podatke po posameznem letu, je bilo leta 2023 prijavljenih 15 napadov, leta 2024 pa 11, kar še dodatno potrjuje domnevo o manj sovražnem delovnem okolju za novinarje. Morda pa se je v tem času zmanjšala tudi senzibilnost v sami novinarski skupnosti, saj se je v družbi o napadih na novinarje tudi manj govorilo, zato morda vseh napadov niso prijavili.

Precej zaskrbljujoča je statistika, da je veliko število napadenih glede epiloga ni odgovorilo oziroma so odgovorili, da ni bilo epiloga. Ne glede na to, da so se na številne napade odzvale tako novinarske organizacije kot delodajalci in javnost ter tudi drugi akterji. Sklepamo lahko, da novinarji doživljajo dejstvo, da ni neke oprijemljive razrešitve situacije, ki bi preprečila ponovitev napada, kot da napad ni imel epiloga.

Še bolj zaskrbljujoč pa je podatek, ki se ponavlja skozi vsa štiri leta, in sicer, da se različni tipi groženj nadaljujejo, še posebej v kombinaciji z vplivom napadov na psihično stanje napadenih. Glede na tip napada v kombinaciji z nadaljevanjem groženj gre najpogosteje za žalitve na družbenih omrežjih ali pa dlje trajajoče spore v lokalnem okolju. Oboje je simptomatično, saj so diskreditacije v spletnem okolju redko sankcionirane, pri sporih novinarjev z občinskimi strukturami v lokalnem okolju, pa gre ponavadi za dolgotrajne konflikte.

Celotno poročilo je dostopno v priloženem dokumentu.