Mediji med odgovornostjo in senzacionalizmom: Lovljenje klikov na račun dobrobiti otrok?

Obvestilo

Mediji med odgovornostjo in senzacionalizmom: Lovljenje klikov na račun dobrobiti otrok?

Foto: Sašo Bizjak, Večer

Društvo novinarjev Slovenije in Novinarsko častno razsodišče vabita na pogovor

Mediji med odgovornostjo in senzacionalizmom: Lovljenje klikov na račun dobrobiti otrok?

v sredo, 9. aprila 2025, ob 18. uri

V preteklih tednih verjetno ni bilo uredništva slovenskega medija, ki se ne bi ukvarjalo z dilemo, kako po objavi posnetkov poročati o mladostniškem nasilju, ali pa samomorih ter poskusih samomorov otrok in mladostnikov. Uredniške odločitve so bile različne, ob njih se odpirajo ključna vprašanja:

  • Kako poročati, da bi bila o teh pomembnih temah javnost obveščena in bi se ob dogodkih sprožila kakovostna javna razprava, vendar ne na račun zasebnosti in največje koristi otrok?
  • Kje se konča javni interes in se začne senzacionalizem, moralna panika in sekundarna viktimizacija vseh vpletenih ter kakšna je odgovornost novinarstva pri vsem tem?
  • Kaj je zakonito in kaj ne?
  • Kako naj novinarke in novinarji vzdržijo pritisk spremenjenega komunikacijskega ekosistema, v katerem se borijo za pozornost in so pogosto zadnji braniki etičnosti in profesionalnosti?

Etično poročanje v javnem interesu je tako pod velikim pritiskom, uredniške odločitve pa zelo zahtevne. Podlaga zanje mora biti Kodeks novinarjev Slovenije, Smernice za poročanje o otrocih, Priročnik za odgovorno poročanje o samomoru in druga priporočila za etično poročanje.

Z nami bodo razpravljale:

  • Saša Car je zaposlena na CSD Pomurje kot koordinatorica za preprečevanje nasilja in vodja interventne službe. Aktivno se ukvarja s področjem nasilja v  družini,  je  avtorica in soavtorica  člankov s področja nasilja. Je stalna članica Medinstitucionalne skupine za preprečevanje nasilja Pomurje, v okviru katere deluje na nacionalni in mednarodni ravni. Je prejemnica nagrade European Social Services Awards 2022 v skupini »sodelovalna praksa«, ki jo podeljuje European Social Network.
  • Jasna Zakonjšek je diplomirala na Pravni fakulteti v Ljubljani leta 2003, od leta 2007 je odvetnica in sedaj direktorica Odvetniške pisarne Zakonjšek in Zakonjšek. Velik del svojega časa posveča medijskemu pravu. Je tudi sodelavka Pravne mreže za varstvo demokracije.
  • Špela Kuralt je novinarka Dela za področje šolstva, dopisnica iz Celja, članica upravnega odbora DNS in prejemnica novinarske nagrade Čuvaj/Watchdog za izstopajoč dosežek v letu 2020.
  • Maša Tomažin Hladen je urednica Uredništva dnevnoinformativnih oddaj TV Slovenija, dolgoletna novinarka devnoinformativnega programa. Skupaj s kolektivom RTV SMO je prejela pohvalo porote za nagrade Čuvaj/Watchdog v letu 2023.

Pogovor bo vodil Jure Tepina, vodja digitalnih vsebin, CME Adria, odgovorni urednik digitalnih vsebin pri PRO PLUS, d.o.o., član Novinarskega častnega razsodišča, ima več kot 25 let izkušenj v televizijskem in digitalnem novinarstvu.

Vstop je prost, prijava ni potrebna. Razpravo bo mogoče spremljati tudi v prenosu na Facebook in YouTube kanalu društva.

Mediji med odgovornostjo in senzacionalizmom