Odziv Aktiva novinarjev Radia Slovenija: Neznosna nedopustnost obveznih usmeritev

Stališče

Odziv Aktiva novinarjev Radia Slovenija: Neznosna nedopustnost obveznih usmeritev

Foto: Bojan Velikonja, Dnevnik

Svet RTV Slovenija je na dopisni seji, ki je trajala od 9. do 12. decembra, sprejel Obvezne usmeritve upravi RTV Slovenija, ki jih mora uprava javnega zavoda upoštevati pri finalizaciji finančnega načrta in programsko-produkcijskega načrta za leto 2025.

V petnajstih usmeritvah med drugim zahtevajo, da TVS ohrani pet oddaj s področja kulture (Umetnost igre, Umetni raj, Podoba podobe, Pisave, Opus), da jih mora do septembra prenoviti »s ciljem ohranjanja (najmanj) dosedanjega obsega programa, namenjenega posameznemu področju umetnosti oz. kulture«.

Svet RTV upravi predpisuje, naj oddaja Sveto in svet »ne bo na isti scenografiji kot nova oddaja, v katero se bosta združili pogovorni kulturni oddaji Profil in Panoptikum«, oddaja o knjigi pa da mora biti »načrtovana v dolžini najmanj deset minut«, vključevati pa sme »predstavitev zgolj ene knjige«.

Upravi svet RTV nalaga še, naj se oddaji Pričevalci in Spomini v sedanjem formatu predvidita najdlje do avgusta 2025, ko naj doživita prenovo v dokumentarno formo v skladu z veljavnimi programskimi standardi ali pa se ju nadomesti z oddajo dokumentarnega formata v skladu s programskimi standardi, uprava pa naj »nemudoma v okviru EBU sproži zahtevo, da Izrael ne nastopa na izboru pesmi za pesem Evrovizije«.

Radio Slovenija mora definirati ciljne skupine, za katere so posamezni programski pasovi namenjeni, pri oddaji Duhovna misel pa mora ohraniti število premiernih oddaj iz leta 2024, to je šest na teden. »Oddaja naj se po premieri še isti dan ponovi v radijskih programih,« piše v obveznih usmeritvah.

Pri zadnjih dveh usmeritvah, ki sta namenjeni radiu, se na primer sprašujemo, kaj je hotel svet RTV povedati z definiranjem ciljnih skupin programskih pasov, pri oddaji Duhovna misel pa ni jasno, kaj so imeli svetniki v mislih s premiero, po kateri naj bi se vrstile ponovitve v radijskih programih, saj so na radiu premiere radijskih oddaj na radijskih programih.

Svet RTV Slovenija je z Obveznimi usmeritvami presegel pooblastila in naloge, ki jih ima na podlagi ZRTVS-1. V zakonu ni podlage za izdajo obveznih usmeritev. Svet je sicer vodilni organ zavoda, kar zadeva programsko politiko, vendar zakon (in statut javne radiotelevizije) natančno določa, na kakšen način lahko Svet poseže v programsko zasnovo.

V skladu s četrto alinejo 16. člena ZRTVS-1 (in 10. člena statuta), svet predlaga popravo ali dopolnitev že sprejetih programskih zasnov ali sprejme »ustrezne ukrepe, če se programska zasnova ne uresničuje«.

Sicer pa akte, tudi kar zadeva programsko politiko in zasnovo, svet sprejema »na predlog uprave«, in ne obratno. Javno radiotelevizijo namreč skladno z zakonom in statutom »vodi in upravlja uprava, ki združuje poslovno in programsko funkcijo vodenja«. Jasno je, da Svet upravi ne more nalagati obveznih usmeritev.

V skladu z 2. členom Zakona o RTV Slovenija, ki govori o tem, da mora ustanovitelj RTV, to je Republika Slovenija, zagotoviti institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisni RTV, in na podlagi tega, da med pristojnostmi sveta in finančnega odbora ni mogoče najti osnove za pošiljanje takšnih obveznih usmeritev upravi RTV, ugotavljamo, da svet RTV z obveznimi usmeritvami, ki jih naslavlja na upravo, presega svoje pristojnosti in kaže težnje po prevzemanju vodenja dela in poslovanja ter strokovno programskega dela javnega zavoda RTV Slovenija, kar so v skladu z 22. členom zakona o RTV naloge Uprave RTV Slovenija, z  obveznimi usmeritvami pa svet RTV neposredno posega tudi v neodvisnost novinarjev, urednikov in še številnih drugih programskih ustvarjalcev RTV Slovenija.

Svet RTV in posamezni svetniki, ki poskušajo posegati v programske vsebine, oddaje in njihovo zasnovo, očitno ignorirajo tudi 16. člen Zakona o RTV in 10. člen Statuta RTV, ki Svetu RTV izrecno nalagata: »Svet ne sme posegati v posamezne dele programa pred objavo in sprejemati odločitev ali stališč, ki so povezana z objavo delov programa. Svet vodi razpravo o objavljenih delih programa le na podlagi poročil varuha, ki vključujejo odziv odgovornih urednikov in avtorjev.”

Takšno delovanje Sveta RTV Slovenija ocenjujemo kot nesprejemljivo, zaskrbljujoče in zelo problematično. Ker v 19. členu zakona o RTV piše tudi, da je glasovanje sveta v vseh zadevah javno, o “obveznih usmeritvah”, ki so sicer objavljene na spletni strani sveta RTV, pa se je glasovalo daleč od oči javnosti, na dopisni seji sveta.

Nedolgo nazaj smo doživeli številne kršitve ter zlorabe, ki sta si jih dovolila nekdanji programski in nadzorni svet RTV, z njimi sta RTV-ju storila nepopravljivo škodo. Takrat smo poudarjali, da se kaj podobnega ne sme nikoli več zgoditi. Od (novega) Sveta RTV zato pričakujemo ravnanje v skladu z zakonskimi pooblastili, Upravo RTV Slovenija pa pozivamo, da se opredeli do zakonitosti obveznih usmeritev sveta zavoda.

Aktiv novinarjev Radia Slovenija

Aktiv MMC

Koordinacija novinarskih sindikatov RTVS