Vlada je nadzornemu svetu STA predlagala, da razreši njenega direktorja. Vlada je sklenila tudi, naj ministrstvo za notranje zadeve na podlagi poročil vladnega urada za komuniciranje preveri, ali kršitve, ki jih urad očita STA, vsebujejo elemente utemeljenih sumov kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti ter ukrepa v skladu z zakonom.
“Ugotavljamo, da vlada za nezakonite cilje sesuvanja nacionalne tiskovne agencije zlorablja policijo. Usmerjanje policije s strani MNZ je namenjeno izključno odpravi pomanjkljivosti na posameznih delovnih področjih policije. Ministrstvo za notranje zadeve policiji po zakonu in notranjih pravilih ne more naložiti, da preveri odgovornost predsednika nadzornega sveta in članov nadzornega sveta, ali je šlo pri njihovem izvajanju nadzora za kršitev zakona o gospodarskih družbah. Seveda tudi ne naložiti preverjanja kršitev direktorja, ki so v izključni pristojnosti nadzornega sveta,” so zapisali v izjavi Izvršnega odbora Sindikata novinarjev Slovenije in Upravnega odbora Društva novinarjev Slovenije.
Predsednik vlade je Veselinoviča že pred tem pozval k odstopu. “Javni poziv predsednika vlade Janeza Janše direktorju Slovenske tiskovne agencije (STA) Bojanu Veselinoviču k odstopu, objavljen na Twitterju, pospremljen z grobo obtožbo o nezakonitih ravnanjih direktorja, je le še en nedopusten korak več pri neposrednem političnem vmešavanju in težnjah po zlomu STA, ki ostaja tudi brez zakonsko zagotovljenega plačila javne službe,” so zapisali v Društvu novinarjev Slovenije.
Odkar @STA_novice vodi direktor Veselinović, odpuščajo na smrt bolne novinarje in pogosto laž prodajajo za resnico. Čas je, da direktor kot politično orodje skrajne levice odstopi in odgovarja za svoja nezakonita ravnanja. Ter omogoči STA normalno delo in razvoj. https://t.co/cOHiFddUiG
— Janez Janša (@JJansaSDS) March 9, 2021