Kar!ke: Revija za tiste, ki želijo misliti

Novice

Kar!ke: Revija za tiste, ki želijo misliti

Zala ŠtritofFoto: Matej Povše

Ko je Haris Dedović v Sarajevu začel študirati novinarstvo, je poslal prve prošnje medijem, da bi pri njih pridobival praktične izkušnje. Pri časopisu Slobodna Bosna in nekaterih drugih medijih so ga zavrnili, zato se je odločil, da bo medij ustvaril kar sam. Mladinsko revijo Kar!ke je pri svojih osemnajstih letih s skupino desetih ljudi brez izkušenj in jasnega cilja, a z veliko zavzetosti, pričel ustvarjati leta 2007.

»Mislili smo, da smo najpametnejši na svetu in da je novinarstvo to, da ljudem govorimo, kaj naj delajo,« se začetkov spominja Dedović. Ko so mnenje spremenili in se iz »pametnjakovičev« prelevili v radovedneže, je mladinski magazin postajal vse pomembnejši. Danes pri ustvarjanju revije sodeluje približno petsto prostovoljcev, izhaja vsaka dva meseca v nakladi 3000 izvodov, ki jih distribuirajo na 30 različnih koncev Bosne in Hercegovine, tudi na 10 fakultet, 60 srednjih šol ter v mladinske centre in kavarne. Revijo so želeli distribuirati v manjša naselja v Bosni in Hercegovini, tja, kjer drugi mediji niso bili prisotni, kar »je najmanj ignoranca, če ne diskriminacija«, je oster Dedović in poudarja, da je ravno tam veliko mladih.

Kar!ke sestavljajo kakovostni poglobljeni prispevki, ki so za mlade uporabni in pomembni, saj: »Smo revija za tiste, ki želijo misliti,« pravi Dedović. Na voljo je brezplačno, njen glavni cilj je izobraziti mlade, hkrati pa revija želi biti prva stopnja, na kateri mladi novinarji pridobijo praktična znanja.

Na to, kako naj osrednji mediji privabijo mlade, Dedović odgovori: »Zaposlite jih, dajte jim vlogo pri odločanju, saj sami najbolje vedo, kaj njihovo generacijo zanima.«

Kot največji problem medijev v Bosni in Hercegovini Dedović izpostavlja prevelik populizem in dnevne medije, ki dogodke obravnavajo preveč površinsko in premalo poglobljeno. Obsoja delo novinarjev, ki od sogovornikov želijo le »kakšno izjavo«, vprašanj pa sploh ne postavljajo več, čeprav je to za pridobivanje informacij nujno in bi moralo biti samoumevno.

V prihodnjih mesecih se Kar!ke selijo na splet in v tiskani izdaji ne bodo več izhajale, saj »mladi danes komaj vedo, kako obračati strani«, se pošali Dedović, ki to selitev vidi kot sprejemanje sedanjosti. Urednikovanje bo šestindvajsetletnik predal mlajšim, za katere meni, da bodo revijo, ki je namenjena predvsem mladim od 15. do 25. leta starosti, vodili bolje, saj sami najbolje vedo, kaj doživljajo. Svojo pot bo nadaljeval pri drugih medijih in se trudil, da bo novinarstvo v Bosni in Hercegovini bolj poglobljeno. Na to, kako naj osrednji mediji privabijo mlade, pa Dedović odgovori: »Zaposlite jih, dajte jim vlogo pri odločanju, saj sami najbolje vedo, kaj njihovo generacijo zanima.«