Kdo pa nadzoruje Bruselj?

Novice

Kdo pa nadzoruje Bruselj?

Sanja GornjecFoto: Matej Povše

So drugi najbolj citirani vir o evropskih volitvah, takoj za uradno stranjo Evropskega parlamenta. Trudijo se, da bi velika masa podatkov bila razumljivo predstavljena spletnim uporabnikom, ki jih je mesečno približno 25.000. »Po nekaterih ocenah pa s citiranjem naši podatki dosežejo tudi desetmilijonsko občinstvo,« pojasni Doru Franţescu, ustanovitelj in direktor organizacije VoteWatch Europe, neodvisne in neprofitne organizacije, ki se ukvarja z zbiranjem podatkov o glasovanju in aktivnostih poslancev Evropskega parlamenta. Njihov glavni cilj je zagotoviti večjo transparentnost delovanja Bruslja, glavno orodje organizacije pa je njihova spletna stran.

FNF14_petek_0111

Podatke pridobivajo na uradni strani Evropskega parlamenta, sami pa so razvili posebno tehnologijo za zbiranje podatkov. »Delamo analize iz uradnih informacij, ki so javno dostopne v pdf obliki.« Predstavil je nekaj bolj zanimivih izsledkov, ki jih je pri analizi aktivnosti evropskih poslancev opazil tudi sam: »Ideologija je močan dejavnik pri glasovanju in pri predvidevanju rezultatov glasovanja.«

»Velikokrat sami ne vemo, kaj početi z vsemi informacijami, ki jih imamo. Ne moremo spremljati dogajanja v posameznih državah, da bi ugotovili, kateri podatki so za koga zanimivi. Na novinarjih je, da to izvlečejo iz naših predstavitev in jih približajo bralcem.« Na vprašanje, kako sicer sodelujejo z novinarji, odgovarja: »Pošiljamo mesečni newsletter, kjer pa seveda niso zajete vse informacije. Novinarji nas velikokrat tudi pokličejo in takrat jim lahko pomagamo z bolj natančnimi podatki.«

FNF14_petek_0171_L

VoteWatch Europe vzpodbuja medije, da natačno poročajo o tem, kar se dogaja v Bruslju: »Vredno je poročati, kdo se s čim strinja in kdo ne. Predvsem pa zakaj.« In kako je s pritiski na organizacijo? V smehu odgovori: »Ponavadi nam ne čestitajo.« Na začetku delovanja so prejeli veliko skeptičnih klicev in elektronske pošte. Ljudje in poslanci so bili sumničavi, slednji celo prepričani, da je njihov bruseljsko delovanje predstavljeno narobe. »Morali smo pokazati, da smo resna organizacija, da vemo, kaj delamo. S časom so se ljudje navadili na nas.« Ali razmišljajo o širitvi organizacije? »Seveda, želimo si, vendar nimamo zadostnih sredstev. Naše vrste organizacije niso ravno priljubljene pri sponzorjih,« odgovori z nasmeškom.