Na internetu – za vedno

Novice

Na internetu – za vedno

Valentina NovakFoto: Matej Povše

Arjen Kamphuis opredeljuje zasebnost kot zmožnost upiranja korporativni moči. Na festivalu je predvsem poudaril, da se ljudje še zmeraj ne zavedajo, kaj je zasebnost in zakaj je pomembno, da jo varujemo. »Prva stvar je, da učenje o tehnikah varovanja zasebnosti ni nemogoče ali strašno, kot ljudje prevečkrat mislijo. Rešiti pa se moramo tudi miselnosti, da nimamo ničesar za skriti,« pravi.

Če si zasebnosti ne želimo, smo že preveč vpeti v potrošniško družbo, ki slepo verjame, da podjetja, ki izdelujejo pametne telefone in računalnike, želijo samo dobro. »Motivacija do tega, da zavarujemo svoje podatke, mora priti iz nas samih. Ljudje pogosto mislijo, da je zasebnost vredna samo tedaj, ko so storili kaj narobe,« dodaja.

FNF14_petek_0131_L

Novinarji so po njegovem mnenju tisti, ki so ključni pri opozarjanju na problematiko zasebnosti: »Sam lahko veliko govorim o tem, da se je potrebno zavarovati in kako to storiti, vendar ste novinarji tisti, ki dosežete velike množice ljudi. Na internetu je na voljo priročnik Information Security for Journalism, kjer lahko vsak najde ključne informacije o tem, kako zavarovati posamezne podatke in za to ne potrebuje nobenega predznanja.«

Arjen še pojasnjuje: »Ko se podatki znajdejo na internetu, jih ne moremo več dobiti nazaj. Predstavljajte si, da v bazen vlijete nekaj barvila – težko se ga boste znebili. Tako je tudi s podatki. Ne dajajte vsake stvari na internet. Ni smiselno, da prenehamo uporabljati družbena omrežja, veliko bolj pomembna je njihova selektivna uporaba.«