Medijska bera: Lokalne novice povezujejo skupnost
Kranj – Letošnjo, že trinajsto izvedbo festivala Naprej, so otvorili predstavniki gorenjske medijske krajine. Novinarji in uredniki Radia Sora, Gorenjski glas in Radio Gorenc so v Medijski beri predstavili projekte in vsebine, ki so zaznamovali tamkajšnji medijski prostor. Izpostavili so pomen lokalnih novic, ki povezujejo skupnost.
Odgovorna urednica Radia Sora Tanja Barašin je na festivalu predstavila niz oddaj Leto dni po vodni ujmi, ki so lani prizadele tudi Gorenjsko. V oddajah, ki so jih pospremili z video prispevki, so predstavili zgodbe različnih generacij in poklicev. Kot je dejala Barašin, so se zgodbe zelo dotaknile poslušalcev.
»Na terenu nastajamo, na terenu živimo in z njim smo močno povezani,« je poudarila. Med poplavami, ko so bili novinarji zelo vpeti v lokalno območje, je bilo poročanje radia izjemno pomembno za lokalno skupnost. Za marsikoga so bili prva in edina vez z dogajanjem na Škofjeloškem.
Tanja Barašin je poudarila tudi odgovornost do poslušalcev. Kot je dejala, so kredibilnost dolgo gradili, poruši pa se lahko zelo hitro. »Zavedamo se, kako pomembne so informacije. Zabavljaštvo ni vse,« je poudarila.
Barašin meni, da imajo ravno lokalni mediji veliko vlogo pri spremljanju zgodb ljudi. Veliki mediji namreč pridejo na kraj dogajanja in odidejo, ljudje pa nato ostanejo sami, je dejala.
Radio Gorenc izpostavlja tudi ekološke teme
Novinar Radia Gorenc Nejc Poljanec je predstavil oddajo Ekologija je zakon, ki jo na radiu pripravijo dvakrat na mesec. Poslušalcem želijo v oddaji predstaviti aktualna ekološka vprašanja tako v gorenjski regiji kot na nacionalni in globalni ravni.
»Pomembno je, da ima lokalna skupnost glas,« je izpostavil Poljanec. Radio s statusom lokalnega programa posebnega pomena predstavlja pomemben vir informacij za Gorenjsko, poslušalce pa vsakodnevno povezuje z lokalnim dogajanjem, je še povedal.
Gorenjski glas krepi čezmejne vezi
Gorenjski glas je lani zagnal projekt Lingua, katerega namen je krepitev identitete regije in čezmejnih vezi z avstrijsko Koroško.
Kot je dejala novinarka in urednica Ana Jagodic Dolžan, v okviru projekta za čezmejni časopis Karavanke pripravljajo članke o pomenu narečij, pripravili pa bodo tudi kratke filme.
Karavanke so sicer začele izhajati v sodelovanju z Mohorjevo družbo, saj so želeli opozoriti na pomanjkanje ustreznega dvojezičnega kadra na Koroškem na obeh straneh meje, z njim pa želijo okrepiti tudi ohranjanje slovenščine.
»Lokalna novica je kraljica,« pa je dejal urednik in novinar Simon Šubic. Temu sloganu sledijo na Gorenjskem glasu, kjer se po besedah Šubica zavedajo pomena lokalnih novic in narodnih manjšin.
Partnerji Festivala Naprej/Forward 2024 so N1 Slovenija, Pro plus, Gorenjski glas, Al Jazeera Balkans, Delo, Siol.net, Slovenska tiskovna agencija, RTV Slovenija, Večer in Mestna knjižnica Kranj. Izvedbo festivala je podprlo tudi Ministrstvo za kulturo RS.