Na drugi strani Medijskega ogledala

Novice

Na drugi strani Medijskega ogledala

Ajda GregorcFoto: Matej Povše

Mnenja poslušalcev, gledalcev in bralcev o medijih pogosto ostanejo neslišana. Na Medijskem ogledalu je včeraj pet gostov z različnih področij predstavilo svoje poglede o medijih in njihovem delovanju.

Glasbenik in Mladinin kolumnist Miha Blažič – N’toko je ocenil,  da so mediji preveč senzacionalistični. Prav tako se je vprašal o pravem odzivu medijev na aktualno dogajanje. Dodal je, da ljudje živijo z občutkom nenehne panike zaradi medijskega načina poročanja, ki pogosto ni odsev realne slike: »Sprašujem se, ali kakšen medij zaseda položaj tistega, ki miri pred paniko.« Verjame, da ima vsak izmed njih odgovornost do zgodbe.

Več govorcev je poudarilo pomen poglabljanja v medijske prispevke. Vodja projekta Trgovanje s prihodnostjo iz nevladne organizacije Umanotera Andrej Gnezda se je osredotočil na medijsko prikazovanje trgovinskega sporazuma med EU in ZDA. Poudaril je, da so prispevki novinarjev velikokrat premalo poglobljeni predvsem zaradi pomanjkanja časa. »Da novinar dobi širšo sliko o dogajanju, ki ga pokriva, se mora poglobiti v tematiko.«

Podobno mnenje je imela ambasadorka medkulturnega dialoga Faila Pašić Bišić. Izpostavila je, da pri medijskem obravnavanju muslimanov in islama pogreša analizo vsebin in preverjanje dejstev. Skupnost muslimanov v Sloveniji se po njenih besedah še vedno sooča s stereotipi in odrinjanjem na rob družbe. »Vedno je treba poiskati dežurnega krivca in v današnjih časih so to muslimani.« Bišićeva je pri poročanju prav tako opazila medijsko dvoličnost: »Ko gre za belopolte žrtve, spoznamo njihova imena in zgodbe, begunci pa nimajo ne imen ne priimkov.« Poudarila je, da morata islam in krščanstvo ponovno vzpostaviti dialog ter da imajo tu ključno vlogo z obveščanjem ravno mediji.

Izar Lunaček, stripar in doktor filozofije, je spregovoril o stripovski kulturi v medijih. Kot je povedal, so stripi iz časopisov praktično izginili. »Pred petnajstimi leti sem se preživljal z vsakodnevno objavo stripov v časopisih, danes pa to ni več mogoče.« Kot je še izpostavil, je poročanja medijev o stripih preskopo ali pa ga sploh ni.

Dogodek je zaokrožila Metoda Dodič Fikfak, predstojnica Inštituta za medicino dela na ljubljanskem UKC. Izpostavila je svoje izkušnje sodelovanja z novinarji in kot najbolj pozitivni izpostavila zgodbo o azbestu in trpinčenju na delovnem mestu. Po njenem so ljudje prav zaradi medijev o tej problematiki bili bolj ozaveščei.