Naredili smo, kar smo lahko. Ne pozabite nas.

Obvestilo

Naredili smo, kar smo lahko. Ne pozabite nas.

Foto: Hana Tintor

Odprtje razstave: 13. maj ob 18. uri.

Razstava ilustriranih portretov ubitih palestinskih novinarjev in medijskih delavcev je poklon njihovemu delu, predanosti resnici ter kljubovanju represiji in morjenju. Njihovo poročanje je za ceno lastnega življenja svetu omogočalo vpogled v vsakodnevno resničnost prebivalcev Gaze, ki bi sicer ostala zamolčana.

»Naredili smo, kar smo lahko. Ne pozabite nas.«

Naslov razstave povzema poslovilne besede zdravnika in humanitarnega delavca Mahmuda Abuja Nudžaile, zapisane na steni bolnišnice v Džabaliji. V svet so jih ponesli palestinski novinarji in novinarke, ki tudi v najbolj nečloveških razmerah vztrajajo pri svojem delu.

Po podatkih palestinskega ministrstva za zdravje je bilo od 7. oktobra 2023 v izraelskem genocidu nad palestinskim prebivalstvom ubitih več kot 52.000 ljudi. Med njimi je po podatkih mednarodnih novinarskih organizacij življenje izgubilo vsaj 200 medijskih delavcev, 380 jih je bilo ranjenih. V prvem letu vojne je bilo v Gazi ubitih več novinarjev kot v kateremkoli drugem konfliktu, odkar Odbor za zaščito novinarjev (CPJ) spremlja smrtne žrtve novinarjev.

Poleg ubijanja lokalnih novinarjev in omejevanja tujih poročevalcev izvaja Izrael celovit pritisk proti prostemu pretoku informacij. V poldrugem letu je bilo uničenih približno 90 odstotkov medijskih objektov v Gazi, pomanjkanje opreme, prekinitve interneta in elektrike so stalnica. Skoraj vsi novinarji v Gazi so bili večkrat razseljeni.

Preživeli novinarji in medijski delavci – snemalke, montažerji, urednice, vozniki, tajnice, številni posamezniki zaradi prepovedi vstopa tujim poročevalcem nosijo nesorazmerno breme dokumentiranja vojne. To so novinarji, ki so izgubili družine, prijatelje, sodelavce in domove, vendar kljub vsemu nadaljujejo z delom, ob tem pa tvegajo življenje, poškodbe, aretacije in spletne napade.

Ilustrirani portreti, ki jih je na pobudo Sindikata novinarjev Hrvaške ob mednarodnem dnevu solidarnosti s palestinskim narodom ustvarilo več ilustratorjev, so sprva zaživeli kot akcija na družbenih omrežjih, kasneje pa prerasli v razstavo, ki bo v sodelovanju z Društvom novinarjev Slovenije do 25. maja na ogled v Vodnikovi domačiji.

Razstava ne beleži le izgubljenih življenj, temveč nosi sporočilo o odgovornosti, solidarnosti in vztrajanju pri resnici. Z razstavo ohranjamo spomin na ubite kolegice in kolege ter nadaljujemo njihova prizadevanja za svobodno novinarstvo in dostop do verodostojnih informacij. Obenem opozarjamo na sistematične napade na palestinske novinarje, ki jih izraelska okupacija cilja z namenom utišanja, prikrivanja dogodkov in nadzora nad informacijami, ki naj dosežejo mednarodno javnost.

Odprtje razstave bo pospremil pogovor palestinskega novinarja Fareeda Taamallaha in Gašperja Andrinka, predsednika Društva novinarjev Slovenije.

Umetnice in umetniki: Apolonija Lucić, Agata Lucić, Ivana Armanini, Klara Rusan, Lovro Škiljić, Luka Duplančić, Marko Dješka, Miloš Miletić, Mirjana Radovanović, Nikolina Fuzul, Tea Jurišić, Hana Tintor

Novinarke in novinarji: Ahmed Hairedin, Ala Taher Al Hasanat, Mohamed Azajtunija, Ahmed Fatima, Mohamed Muin Ajaš, Said Al Halabi, Ahmed Al Kara, Mohamed Al Džadža, Mohamed Abu Hatab, Nafez Abdel Džavad, Abdul Rahman Saima, Jazan Al Zuveidi, Jaser Abu Namus, Mohamed Naser Abu Huvaidi, Amal Zohd, Mohamed Imad Labad, Rošdi Saradž, Halil Abu Atra, Abdulah Ijad Breis, Mustafa Thuraja, Akram Al Šafi, Mohamed Basam Al Džamal, Mohamed Abu Skheil, Saher Akram Rajan, Ajman Al Rafati, Ala Hasan Al Hams, Ola Al Dahduh, Abdelhalim Avad, Mohamed Abu Hassira, Mahmud Džudžuh, Ibrahim Mohamad Al Gharbavi, Ajman Mohamad Al Gharbavi, Dua Džabur, Hosam Šabat, Angam Ahmad Edvan, Rizk Al Garabli, Džabr Abu Hadrus, Baha Okaša, Ijad Al Ruvag, Hanan Kaštan, Asem Al Barš, Dua Džabur

Razstava bo na ogled do 25. maja.

Razstava je del serije dogodkov Svobodna Palestina, ki jih ob obletnici nakbe pripravlja zavod Divja misel.