Politični nadzor in ”cenzura” po madžarsko

Novice

Politični nadzor in ''cenzura'' po madžarsko

Romana Biljak Gerjevič, Nejka GoličFoto: Dino Schreilechner

Vnet pogovor, ki je zadel vse bistvene točke politične propagande, nadzora in cenzure, se je nadaljeval na kavi z osrednjim akterjem, madžarskim novinarjem brez medija, Józsefom Makaijem.

V primerjavi z drugimi József Makai ni znal predvideti, kaj čaka novinarstvo v prihodnosti, odgovora na to vprašanje ne pozna. Zaveda pa se, da modeli, po katerih smo navajeni funkcionirati, ne delujejo več in da novinarstvo, kot ga poznamo, počasi umira. Temu je vzrok ekonomska kriza, ki je po njegovih besedah na Madžarskem zelo globoka, stanje pa je podobno tudi v večini bližnjih držav. ”Na začetku je imela država več ciljev; Nato, EU, Schengen, sedaj je cilj le osnovno preživetje.” Pod vprašanje se je leta 2010 postavilo tudi njegovo lastno preživetje, ko so ga brez opozorila preprosto odpustili z delovnega mesta na javnem radiu. Tudi po pogovoru s svojim odvetnikom se stanje ni spremenilo, saj je bila nenadna odpustitev pravnomočna in čisto po zakonu.

Leta 2010 je namreč na oblast prišla nova vlada, ki je obljubljala razvoj, prinesla pa negativne spremembe. Te so vključevale tudi številna odpuščanja novinarjev – ne zaradi slabega dela, ampak zaradi političnih navzkrižij. Sprva optimistični Zakon o medijih je prinesel zgolj politično ”cenzuro”. To po besedah Józsefa kaže dejstvo, da je ”narativa vlade v medijih zelo prisotna, predstavniki vlade pazijo, da se opozicija pojavi le za nekaj sekund, njihovo mnenje je predstavljeno, vendar spremenjeno in drugače.” To pa še ni vse. Vlada poskuša z različnimi sredstvi, kot je omejitev udeležbe na volitvah, ustvariti provladno volilno telo in odstraniti neaktivne ali narobe aktivne. V ponedeljek bomo imeli možnost videti, kaj o stanju politike pravi bistveni akter Viktor Orbán, saj prihaja v Slovenijo na pogovor s predsednikom vlade RS.