Slovenski Skiževci iz Katalonije s petimi medaljami

Novice

Slovenski Skiževci iz Katalonije s petimi medaljami

Foto: SCIJ Slovenija

V iztekajočem se tednu je na smučišču Boi Taüll v katalonskih Pirenejih potekalo 71. svetovno srečanje združenja SCIJ s tekmovanji v veleslalomu in smučarskem teku, ki se ga je udeležilo več kot 80 tekmovalcev iz 23 držav. Petčlanska slovenska odprava se v domovino vrača okitena s skupno petimi medaljami, ki sta jih osvojila Matjaž Albreht in Boštjan Okorn.

Že prvi dan tekmovanj na prostranem smučišču, ki se razteza na višini med 2050 in 2750, sta Albreht v kategoriji super veteranov in Okorn med veterani osvojila srebrni medalji v veleslalomu. Poleg njiju so tekmovali še Barbara Zimic, ki je v kategoriji veterank osvojila sedmo mesto, ter Bojan Glavič in Igor Mušič, med super veterani sta zasedla 11. in 15. mesto. Tule so celotni rezultati veleslalomske tekme.

scij2

Kot se spodobi za svetovna srečanja, je bila proga zahtevna, z višinsko razliko več kot 250 metrov, le pet smučarjev, med njimi oba srebrna Slovenca, jo je prevozilo v manj kot minuti. Oglata in precej neritmična postavitev je onemogočala razvijanje hitrosti, snežne razmere (srežast sneg, katerega zamrznjenost je sčasoma popuščala), so dodatno prispevale k težavnosti tekmovanja.

scij1

Veteran tekmovanj Matjaž Albreht je po tekmi pokomentiral, da se je zato s startnega mesta pognal z nekaj previdnosti, nato pa ugotovil, da je proga že po prvi tretjini tekmovalcev spustila. »Takoj sem prestavil v najvišjo prestavo,« je dejal drugouvrščeni, ki je v težkih razmerah dokazal, da so izkušnje ključne. Kapetan ekipe Boštjan Okorn, ki si je progo temeljito ogledal, je v cilj prišel vidno razočaran. Kljub temu, da je pometel s praktično vso konkurenco, je potožil, da s snegom ni uspel vzpostaviti pravega stika. »Boril sem se z vsemi vratci,« je dejal.

Drugi tekmovalni dan v Pirenejih je logistika zaradi odročnosti tekaškega poligona zahtevala nekaj več priprav. Središče Baqueria Baret je namreč oddaljeno 80 km. Tudi ta tekma je zahtevala veliko mero izkušenj, predvsem pri uporabi maž in taktike. Matjaž Albreht je pometel z vso konkurenco in srebrni sijaj medalje z veleslaloma pozlatil. Boštjan Okorn je le za las zgrešil bronasto medaljo. Druge medalje na tekmovanju ga je stal nesrečni padec na prvem spustu 5,4 kilometra dolge proge. Novinka Barbara Zimic je osvojila 5. mesto, Bojan Glavič osmo, Igor Mušič pa 9. mesto. Na povezavi so na voljo rezultati tekme v tekih.

scij6

Umetna inteligenca je po celodnevnem kombiniranju izračunala, da je Albreht zmagal tudi v kombinaciji, drugo srebrno medaljo pa je osvojil Okorn. Slovenska peterica se tako iz Katalonije vrača z dvema zlatima in tremi srebrnimi medaljami. Povrh vsega je bila na srečanju tudi daleč najbolje oblečena, za kar gre zahvala Olimpijskemu komiteju Slovenije.

scij5

Letošnje srečanje je bilo pomembno še zaradi volitev novega vodstva mednarodnega Skiža, saj se je po 12 letih vodenja organizacije poslovil Kanadčan Frederick Wallace. Nasledila ga bo Švicarka Anne Fournier, generalni sekretar ostaja Bruno Schmitz (Belgija), Dario Cavaliere (Italija) ostaja vodja tekmovanj, Adrian Stravitz (Argentina) prevzema komunikacije, za širitev članstva bo po novem skrbela Julia Pavesi (Francija), Emilie Dubreuil (Kanada) pa bo vodja področja novinarstvo in kultura. Za to področje se je potegovala tudi dolgoletna članica slovenskega Skiža Barbra Jermann, ki žal kljub dobri predstavitvi ni prejela dovolj podpore.