Tav Klitgaard: »Novinarstvo ni samo podajanje informacij«
Soustanovitelj in izvršni direktor Zetlanda Tav Klitgaard je zadnji dan festivala Naprej/ Forward na panelu Zakaj je vsebina na dan dovolj? predstavil vizijo tega danskega novičarskega podjetja, ki je na novo opredelilo, kako novinarstvo vzpostavlja stik z občinstvom. Poudaril je, da novinarstvo ni samo podajanje informacij, na plačljivi platformi se osredotočajo predvsem na občutek povezanosti z uporabniki, na ta način pa pridobijo njihovo zaupanje. Kot je izpostavil Klitgaard, uporabnikom namesto poplave slabih novic ponudijo razlago in kontekst dogajanja doma in v svetu.
Cilj Zetlanda je vključiti uporabnika, tako slednji ni le uporabnik platforme, ampak je na nek način član skupnosti. Za novinarja tako ni konec dela, ko objavi članek, ampak se takrat delo šele začne. Z uporabniki oz. člani nato v komentarjih odprejo debato in jih na ta način »povabijo v svojo dnevno sobo«. Uporabniki jim posledično zaupajo in jih vidijo kot verodostojne, ker z njimi sodelujejo, jih nagovarjajo in vključujejo v proces, je pojasnil Klitgaard.
Šele ko so uporabniki vključeni v pogovor, jim je mogoče pojasniti oz. osvetliti tudi težke teme. Na ta način se pri njih ne vzbuja nekonstruktivnih občutkov jeze, žalosti ali obupa, ampak se jim omogoči, da teme razumejo. Tudi zato se lahko pohvalijo, da negativnih ali sovražnih komentarjev praktično nimajo. Slednjemu so se izognili tudi s plačljivim komentiranjem, ki ni anonimno.
Ker njihov princip delovanja sloni na tezi »manj je več«, objavijo le štiri vsebine na dan, a so te zato kakovostne, preverjene in verodostojne. Klitgaard je poudaril tudi pomembnost ohranjanja uporabniške izkušnje, ki jo ustvarjata ravno vsebina in distribucija skupaj.
Zetland namreč kar 75,6 odstotka vsega dobička pridobi z naročninami uporabnikov. Njihova mesečna naročnina je 18 evrov, povprečen uporabnik pa na njihovi aplikaciji preživi kar 7 ur mesečno. Ob tem so se prilagodili na sodoben tempo življenja, saj ustvarjajo tudi avdio vsebine, ki jih v avtomobilu ali med drugimi opravili posluša kar 80 odstotkov njihovih uporabnikov in so najbolj odjemane vsebine.
Njihovi avdio prispevki pa so poleg priročnosti edinstveni tudi zato, ker zgodbo pripoveduje novinar, ki je prispevek v tekstovni obliki tudi napisal. Zaupanje uporabnikov tako pridobivajo tudi z bolj osebnim pripovedovanjem zgodb.
Imajo tudi svoj YouTube kanal, na Instagramu objavljajo kratke videe in skušajo ustvarjati dobro novinarstvo na TikToku. »Ljudje imamo radi intimno noto, to vidimo govorca, njegov obraz in ravno zato so TikTok vsebine za nas odlične,« je dejal Klitgaard. Z manj resnimi vsebinami pa uporabnika pripravijo do tega, da jih posluša tudi pri resnih in težkih temah.
Partnerji Festivala Naprej/Forward 2024 so N1 Slovenija, Pro plus, Gorenjski glas, Al Jazeera Balkans, Delo, Siol.net, Slovenska tiskovna agencija, RTV Slovenija, Večer in Mestna knjižnica Kranj. Izvedbo festivala je podprlo tudi Ministrstvo za kulturo RS.