Ustavimo nadlegovanje na delovnem mestu v medijski industriji na Balkanu – Ženske v medijih, 2025–2028
V Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji ter Bosni in Hercegovini se začenja triletni projekt »Ženske v medijih, 2025–2028«, ki združuje organizacije Zavod Krog (Slovenija), Sindikat novinarjev Hrvaške, SNH (Hrvaška), Zvezo Nezavisnost, panoga za kulturo, umetnost in medije (Srbija), Media Center (BiH) in Društvo novinarjev Slovenije. Projekt se osredotoča na preprečevanje spolnega nadlegovanja in nasilja nad novinarkami in se zavzema za vzpostavitev varnih, vključujočih in enakopravnih delovnih okolij brez nasilja.
Projekt temelji na zaskrbljujočih podatkih o nadlegovanju žensk v medijih, med drugim je globalna študija, ki jo je leta 2022 izvedla Svetovna zveza založnikov novic (WAN-IFRA) pokazala, da je v povprečju 41 % žensk v medijih doživelo verbalno in/ali fizično spolno nadlegovanje na delovnem mestu. Kljub temu je le peščica žrtev incident prijavila, predvsem zaradi strahu pred povračilnimi ukrepi, izgubo zaposlitve ali pomanjkanja zaupanja v delodajalca. Podatki iz regije potrjujejo resnost težave, saj se je večina novinark že soočila z diskriminacijo in nasiljem na delovnem mestu, vendar se medijska skupnost s tem doslej sistematično ni ukvarjala.
Gre za prvi tovrstni regionalni projekt, ki celovito obravnava problematiko nadlegovanja v medijih in vzpostavlja temelje za dolgoročne sistemske spremembe. Pobuda združuje medijske organizacije, sindikate, akademske ustanove in neodvisne strokovnjake z namenom sistemskih sprememb v medijskih hišah. Aktivnosti projekta so zasnovane z namenom dolgoročnega vpliva na politike, prakso in kulturo v medijskih organizacijah.
Aktivnosti bodo vključevale analitične dejavnosti, kot so primerjalna raziskava med državami, razvoj pravilnika (določitev standardov), opredelitev in izmenjavo dobrih praks med partnerskimi državami, mednarodno sodelovanje novinarjev in strokovnjakov, ozaveščanje, zagovorništvo in izobraževanja o tem, kako prepoznati in obravnavati primere spolnega nadlegovanja za študente novinarstva, novinarje in novinarke ter menedžment. Z izvajanjem projekta bodo partnerji prispevali k profesionalizaciji delovnega okolja ter krepitvi zaupanja v institucionalne mehanizme za zaščito zaposlenih. Projekt hkrati vzpostavlja strukturiran okvir za sodelovanje in dialog znotraj medijskega sektorja ter spodbuja širše družbene spremembe na področju enakosti in spoštovanja na delovnem mestu.
Projekt podpirajo Univerza v Novem Sadu, Filozofska fakulteta – Oddelek za medijske študije, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS, Raziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Republiška agencija za mirno reševanje delovnih sporov iz Srbije in Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani.
Projekt spodbuja kulturo spoštovanja, raznolikosti in vključevanja, ki so ključnega pomena za doseganje dolgoročne enakosti spolov v medijskem sektorju na območju Balkana, vključno z državami članicami EU in državami, ki niso članice EU.
Projekt sofinancira Evropska unija.