Izločili s(m)o politike

Novice

Izločili s(m)o politike

Mojca Vtič

Na javni platformi Revolt in alternative na spletni strani Dela ni besednih spopadov med tistimi, ki so za domobrance ali partizane. Na strani so zbrani konstruktivni predlogi državljanov z imenom in priimkom, ki bi sicer ostali preslišani. »In ravno spodbujanje aktivnega državljanstva ter poziv ljudem k soodločanju o svoji prihodnosti, je namen tega projekta,« je prepričan Delov novinar Andrej Miholič.

Več kot dvesto objavljenih komentarjev, argumentirana mnenja tistih državljanov, ki sicer ne dobijo prostora v medijskem sferi, še delujoče spletne ankete in tri javne tribune. So površen povzetek javne platforme Revolt in alternative, ki je bila postavljena 21. decembra. »Z njo smo želeli spodbuditi delovanje civilne družbe. Da se ta ponovno organizira in začne razmišljati, kateri so boljši načini upravljanje družbe, države. Želeli smo narediti korak od kritike sedanjega političnega sistema in stanja k iskanju rešitev,« pojasnjuje Miholič. Z vzpostavitvijo platforme pa naj bi ustanovni novinarji prevzeli družbeno in medijsko odgovornost, kot bi jo morali vsi, je prepričan Boštjan Videmšek in dodaja: »Ne smemo biti zgolj pasivni opisovalci družbe, lahko smo akter, saj smo privilegirani z znanjem in izkušnjo. Ni neposreden politični aktivizem, je pa družbeni angažma.«

Platforma je zbir konstruktivnih in konkretiziranih idej, ker so uredniki spletne strani postavili cenzorska pravila. Ta izključujejo objavo sovražnega govora, besedil nekdanjih in sedanjih političnih akterjev ter neargumentiranih prispevkov oziroma komentarjev, ki temeljijo na preteklosti. »Zanima nas prihodnost,« sta dejala. Tudi »Tomažev Majerjev« naj ne bi bilo na javni platformi Revolt in alternative. »Vsak mora sporočiti ime in priimek ter telefonsko številko. Izločili smo bivše in sedanj politike ter lobiste, ki imajo dovolj prostora v drugih slovenskih medijih. Oboji so poskušali z objavami, vendar so zelo hitro odnehali, saj smo jim pokazali, da tako ne bo šlo,« sta povedala. Pogosto se ob omembi cenzure komentarjev porodi očitek o kršenju pravice do svobode govora. Te avtorja zavračata in pojasnjujeta: »Če pustiš neomejeno komentiranje, se zgodi točno to, da pride do domobrancev in partizanov. To ni razprava«.

Soustvarjanje platforme s strani državljanov je z zamrtjem vstaj upadlo, vendar tudi ni namen, da bi bila konstanten medij. »Stvari se morajo premakniti na drugo raven. Saj če vstajniki in drugi akterji želijo doseči spremembe, morajo vstopiti na političen nivo ter svoje ideje plasirati kot program in tako preveriti, ali jih je družba pripravljena sprejeti,« sta poudarila Delova novinarja.

Platforma Revolt in alternative je še vedno del slovenske javne sfere. Redno izvaja revoltirane ankete o predlogih, ki so bili argumentirani v komentarjih, objavlja prispevke, katerih številčnost je odvisna od političnih in drugih dogodkov, ob tem pa bodo pobudniki spletne platforme 19. decembra priredili še četrto javno tribuno v Kinu Šiška. »Vendar ne moremo biti konstantni iniciatorji, naš namen je bil začetek razprav,« je zaključil Andrej Miholič.