Zakaj je vredno podpreti STA?
Petra Lesjak Tušek na tiskovni konferenci Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev in zagonu kampanje Za obSTAnek.
Cenjeni kolegi, kolegice,
pozdravljeni vsi soustvarjalci in podporniki profesionalnega novinarstva in neodvisnih medijev.
Dan svobode medijev z razlogom obeležujemo pred Slovensko tiskovno agencijo. Z razlogom prav na ta dan z vrsto sopobudniki in somišljeniki, tako z iniciativo iz medijev kot civilne družbe, uradno začenjamo kampanjo Za obstanek. Potekala bo v mesecu maju, njen cilj je zbirati donacije za to, da vladno izčrpavanje STA ne bo že ob polletju oziroma ob 30. obletnici STA privedlo do insolventnosti, ki agenciji grozi. Prvi odzivi minulega vikenda – še na točki, ko kampanje skupaj s Prijatelji STA še nismo uradno pognali, a ste novinarji in številni iz javnosti vseeno že brez zadržka in z izjemno podporo pristopili – kažejo, da je odločitev prava in da ste, so številni doma in v tujini na strani svobode medijev. Zato naj se na 123. dan, ko je STA brez vladnega plačila javne službe, takoj zahvalimo vsem, ki ste že donirali in ki to še nameravate, ko izveste več o namenu kampanje Za obstanek. Vzpostavljena je tudi spletna stran, na kateri so objavljene vse ključne informacije.
Denar, ki že prihaja na transakcijski račun Društva novinarjev Slovenije, odprt posebej za donacije, in po sms sporočilih STA1 in STA5, bomo namenili izključno STA. Ocenjujemo, da je STA, naš skupni servis in kompas v medijski krajini, steber novinarstva in da je nujna širša mobilizacija in solidarnost, da ta steber obvarujemo propada. Vlada ga hoče z vso silo in za vsako ceno podreti, mi in vi pa ohraniti. Morda ni pretirano reči, da prav na tej točki vsi stojimo ali pademo – da gre dejansko za biti ali ne biti oziroma za STAti in ObSTAti. Nikakor ne gre samo za STA, čeprav v prvi vrsti seveda skušamo odgovoriti na napad na ta naš skupni javni servis – za vse nas gre, za naše javnosti in pravico do obveščenosti, in za vprašanje, v kaki družbi želimo živeti. Zato je pomembno, da smo se povezali in da v kampanji aktivno sodelujejo prijatelji STA, med njimi Sindikat novinarjev Slovenije, Evropska zveza novinarjev (EFJ), Mednarodni inštitut za tisk (IPI), Evropsko združenje tiskovnih agencij (EANA), Katedra za novinarstvo Fakultete za družbene vede, pa številni mediji, med njimi Dnevnik in Nedeljski dnevnik, Delo, Večer, Primorske novice, POP TV, Mladina, Žurnal24 in drugi. Akcijo aktivno podpirajo tudi sindikalne centrale ZSSS, Pergam in KSJS.
Dovolite mi, da z nekaj mnenji kolegov, ki so, ste se javno oglašali že takoj, ko ste zaznali, da se napoveduje naša skupna kampanja in ko je bilo že mogoče donirati, opredelim, zakaj je STA vredno podpreti.
Jure Čokl, Radio Slovenija: »Ne morem verjeti, da smo prišli tako daleč. Temeljem demokracije naše države pomagamo, kot bi šlo za naravno katastrofo. Vedno sem mislil, da so določene službe v naši državi stvar strateškega, ne osebnega interesa. Motil sem se. Vem pa, da tega ne bom mirno gledal.«
Greta Kokot Rajkovič, Štajerski val: »Svobodne medije potrebujemo. Za zdravo družbo, za kritične razmisleke, ki nam pomagajo razumeti trenutno stanje v družbi in predvsem, kam naša družba gre. In zato potrebujemo tudi medij, kot je Slovenska tiskovna agencija. Lahko pa tudi vse ugasnemo, lahko živimo v temi … A v temi se ne rodi nič dobrega. Odločitev je tudi naša.«
Sergeja Hadner, Žurnal, Mojca Šetinc Pašek, TV Slovenija: »Društvo novinarjev Slovenije je začelo zbirati denar za STA: pošlji STA5 na 1919. Povej naprej: ne bodo jih zlomili, mi jih bomo ohranili.«
Aleš Kocjan, Radio Slovenija: »Na STA sem delal slabi dve leti kot študent. Najboljša šola natančnosti, doslednosti in novinarske profesionalnosti. Predvsem pa je to zahtevno novinarsko okolje, kjer narava dela ne dopušča zabušavanja in mrtvega teka. Večji del takrat mlade in predane novinarske ekipe z odgovorno urednico na čelu (takrat mojo prvo urednico na gospodarstvu) še danes tvori hrbtenico agencije.«
Ali Žerdin, Delo: »Svojega rednega dela brez Slovenske tiskovne agencije si ne predstavljam. STA mi v novicah pove, kaj se dogaja. Manj ljudi ve, da STA profesionalno popisuje najavljene dogodke. In ima odličen digitalni arhiv. STA mi pove, kaj se bo zgodilo, kaj se dogaja in kaj, kdaj in kako se je zgodilo.«
Blaž Močnik, Novi Matajur: »Še bolj kot poziv za podporo je kampanja za STA prošnja, da razumete, zakaj je pomembno podpreti temelj profesionalnega novinarstva v Sloveniji. Nabirka za družbo v državni lasti je izenačena z zbiranjem denarja po naravni katastrofi ali za bolnega otroka. Je tudi samoponiževanje, ampak izbire ni več. Da, tako daleč smo prišli. Sramotimo se doma in pred Evropo. Donacija na 1919 pa je tudi sredinec proti brezobrazni hunti, ki nas sili na okope. Kako vidi medije, se na žalost lahko prepričamo na nekih novih televizijah s srednjeveško podobo in miselnostjo. In se zgrozimo. Lahko pa se tudi upremo in podpremo!«
Blaž Petkovič, Večer (zapis ob ničli ministra Hojsa, s katero se je ta odzval na Twiterju): »Raje darujte evro ali pet evrov na 1919 #zaobSTAnek (STA1 ali STA5), kot da bi bili primitivec, ki se posmehuje iz demokratičnega stebra naše države, tam zaposlenih in njihovih družin.«
Miran Lesjak, Dnevnik: »DNS in mediji, ki se priključujejo, so zgolj iniciatorji gibanja, nekdo pač mora začeti. Trdno sem prepričan, da se bo izkazalo, da ima STA po Sloveniji zelo zelo veliko prijateljev med državljani, akademskimi ustanovami, nevladnimi organizacijami, upam, da tudi med podjetji. Želimo zbrati toliko sredstev, da bo STA lahko nemoteno poslovala — do takrat, ko bo vlada vendarle spoznala, da to ni javni servis pretekle, zdajšnje ali prihodnje vlade, temveč v interesu državljanov in državljank.«
Gašper Andrinek, Val 202: »Donalda Trumpa je novinar televizije CBS pred časom vprašal, zakaj vztraja pri napadih na novinarje. Odgovoril je: »To počnem, da vas diskreditiram in spravim na slab glas. Zato vam, ko boste o meni pisali negativne zgodbe, nihče ne bo verjel.« In točno za to gre tudi v Sloveniji. Sistematična diskreditacija, razvrednotenje in uničenje novinarstva. Nenehno ščuvanje proti novinarjem (pa tudi drug proti drugem, slovenska pol-pol razklanost je farsa!) ima za cilj zgolj eno stvar: popolno nezaupanje komurkoli. Trenutne vlade ne skrbi, da jo podpira ter ji zaupa čedalje manj ljudi. Vlada ne potrebuje zaupanja, da lahko vlada. In ravno zato mora uničiti tudi vsakršno zaupanje v medije. Ker, če medijem ne bo nihče več zaupal, potem ne bo nihče niti več vedel, da vladi nihče ne zaupa. Tako bo krog sklenjen. Parafraza znamenitih verzov: Ko so prišli po novinarje, sem bil tiho, ker nisem bil novinar. Ko so prišli po mene, ni bilo nikogar več, ki bi spregovoril. Ko nikogar več ne bo, da bi odkrival in prežal na napake oblasti, potem ne bo več nikakršnih ovir za popolno in absolutno oblast, ki bo lahko ignorirala demokracijo. Prva v vrsti je Slovenska tiskovna agencija. Surova dejstva. Stik Slovenije s svetom. Podpora lokalnih medijev in opora tradicionalnim. Inovativnost. Razvoj. Predanost prvinam novinarstva. Kaj, kje, kdaj, kdo. Če pade Slovenska tiskovna agencija, pademo vsi. Pade Slovenija. Pade samostojnost. Pade suverenost. Pade 30-letnica. Rešitev je na dlani. Solidarnost.«
Anuška Delić, Oštro, ob doniranju: »Ste že opravili državljansko dolžnost?«
Vlada je ni in je ne in je očitno ne bo — nasprotno, arogantno krši zakon in manipulira z dejstvi. STA sloni na dejstvih.
STA še nikoli ni bila tako ogrožena, a hkrati najbrž še nikoli ni bila tako zaščitena — tako široka zaslomba javnosti, kot se nakazuje v izhodišču, ji daje oporo in podporo.