Združenje založnikov časopisov in revij ostro nasprotuje povišanju davčne stopnje
Združenje založnikov časopisov in revij, ki deluje v okviru Medijske zbornice pri Gospodarski zbornici Slovenije, ostro nasprotuje napovedanemu vladnemu povišanju davčne stopnje. Že nekaj časa opozarjamo, da je časopisna panoga sredi globoke krize, ki se še zaostruje in otežuje preobrazbo izdajateljev v smeri digitalizacije medijev.
Po neuradni napovedi, da utegne Vlada Republike Slovenije zvišati stopnjo DDV na časopise in revije, smo opravili anketo med našimi člani. V odgovorih izdajatelji izpostavljajo, da je v tej panogi v zadnjih letih znatno upadel prihodek iz oglaševanja, izdajatelji pa se sočasno soočajo z upadom branosti in spremembami bralnih navad, kar negativno vpliva na prihodke iz tiskanih vsebin. Ti so v zadnjih letih postali pretežni vir prihodkov tako rekoče vseh medijskih družb. ki izdajajo tiskane medije. Pretežna večina (80 %) založnikov je mikro in malih družb, ki so bile že do sedaj prisiljene skrajno racionalizirati svoje poslovanje in tako rekoč nimajo več rezerv. To pomeni, da bodo prisiljeni odpuščati zaposlene in prenehati s poslovanjem podjetij. Izdajatelji se zlasti v razmerah, ko se na slovenskem trgu domače povpraševanje močno krči, ne bo mogli zvišanje davka prenesti na potrošnike, kar bi pomenilo neposredno znižanje njihovih prihodkov.
Večina razvitih držav po svetu v zadnjih letih s sistemskimi ukrepi na področju medijske dejavnosti spodbuja njihovo preobrazbo v smeri digitalizacije dejavnosti in lajša pogoje delovanja za blažitev učinkov gospodarske krize. Eden temeljnih sistemskih ukrepov za pomoč časopisom je posebna, znižana stopnja davka na dodano vrednost. Zato je zbornica (takrat še ZKGM) Ministrstvu za finance in takratnemu Ministrstvu za kulturo že leta 2010 predlagala dopolnitev Zakona o DDV in uvedbo ničelne davčne stopnje. Svojo prošnjo smo utemeljevali tudi s pozitivnimi učinki, ki jih je ta ukrep imel v drugih evropskih državah.
V nadaljevanju v spodnjem seznamu prikazujemo, da se je že v preteklosti veliko držav odločilo za ničelno stopnjo DDV, praktično vse preostale države pa so za tisk sprejele vsaj znižano stopnjo DDV. Pri tem ne gre za manjša znižanja stopnje DDV, temveč izredno močna znižanja: v Franciji je tako stopnja DDV za tisk znižana s splošne stopnje 19,6 odstotka na zgolj 2,1 odstotka.
Seznam držav, ki imajo ničelno stopnjo DDV
-
Belgija Danska Finska Koreja Mehika Norveška Ukrajina Velika Britanija
Seznam evropskih držav, ki imajo zmanjšano stopnjo DDV za tisk
-
država stopnja DDV Avstrija 10%, Ciper 5% Češka 10%, Estonija 9% Francija 2,1%, Grčija 5,5% Italija 4%; Latvija 10% Luksemburg 3%, Madžarska 5%, Malta 5%, Nemčija 7%, Nizozemska 6%, Poljska 0/7/22%, Portugalska 9%, Romunija 9%, Slovenija 8,5% Španija 4%, Švedska 6%, Švica 2,4%,
Vir: WAN, nacionalni viri, VAT Rates Applied in the Member States of the European Union, 1. julij 2010
Ob tem dodajamo, da smo že večkrat izpostavljali potrebo, da država poenoti davčno stopnjo tako za izdajanje tiskanih kot digitalnih vsebin na nižji, po možnosti še dodatno znižani ravni, v skladu s politiko najbolj naprednih držav na tem področju. S tako davčno politiko bi prispevali k razmahu digitalnih vsebin in obenem ublažili obdobje prehoda, ki morajo izdajatelji razvoj digitalnih vsebin še financirati pretežno iz prihodkov iz tiska. Zato bi napovedani ukrep deloval neposredno ravno obratni smeri od tiste, ki jo predlagajo izdajatelji.
Dodatne informacije:
Irma Butina, Medijska zbornica