- Socialna varnost
- Prispevki ob vstopu v status
- Koliko znašajo prispevki za socialno varnost?
- Možnost znižanja ali zvišanja zavarovalne osnove
- Nadomestilo plače med začasno zadržanostjo z dela zaradi bolezni ali poškodbe
- Obvezni zdravstveni prispevek
- Obračun in plačevanje prispevkov za socialno varnost
Prispevki ob vstopu v status
Samozaposleni ob vstopu v zavarovanje plačuje prispevke od zavarovalne osnove v znesku, ki je določen kot minimalna osnova v posameznem obdobju.
Izjema so zavezanci, ki so bili v šestih mesecih pred vstopom v zavarovanje zavarovani na enaki zavarovalni podlagi. V tem primeru plačujejo prispevke od zavarovalne osnove, od katere so plačevali prispevke pred izstopom iz zavarovanja. Če samostojni novinar vrne status, in v roku šestih mesecev odpre s. p., bo plačeval prispevke v višini, ki jo je imel določeno kot samostojni novinar.
Oprostitev plačila prispevkov ob prvem vpisu v register
Samozaposleni so skladno s 145. členom Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju oproščeni plačila prispevka zavarovanca in prispevka delodajalca po prvem vpisu v poslovni register ali drug register oziroma evidenco:
– v prvih 12 mesecih v višini 50 % zneska prispevka;
– v naslednjih 12 mesecih v višini 30 % zneska prispevka.
Navedena oprostitev plačila prispevkov se prizna le zavezancem, ki se prvič vpišejo v register, kar pomeni, da ti v primeru prenehanja opravljanja dejavnosti z izbrisom iz registra, ki nato še pred potekom obdobja dveh let od prvega vpisa spet registrirajo dejavnost, niso oproščeni plačila prispevkov.
Osnove za plačilo ter zneske prispevkov za socialno varnost objavlja finančna uprava.