Delo: Neodgovorno imenovanje odgovornega urednika

Stališče

Delo: Neodgovorno imenovanje odgovornega urednika

Uprava Dela je pred točno enim letom za v. d. odgovornega urednika imenovala Gregorja Knafelca, podjetnika in piarovca, ki je uredniške naloge prevzel brez vsakršnih novinarskih izkušenj. Po enem letu vedejstva je uprava Dela sprejela sklep, s katerim je »za vršilca dolžnosti od 1. februarja 2017 do imenovanja novega odgovornega urednika, vendar ne za dlje kot leto«, imenovala Gregorja Knafelca.

Upravni odbor Društva novinarjev Slovenije je že lani opozoril, da je imenovanje odgovornega urednika iz upravljalskih struktur družbe FMR iz sistema Kolektor sporen manever, ki bi lahko pomenil poskus neposrednega podrejanja uredniške politike lastniškim interesom. Po letu, ko se je uprava odločila podaljšati vedejevstvo na ključni poziciji v uredništvu, lahko ugotovimo, da uprava in lastniki Dela nadaljujejo z ravnanjem, ki negativno vpliva tudi na verodostojnost največjega slovenskega časopisa.

Uprava več kot očitno niti ob vnovičnem imenovanju odgovornega urednika ne namerava pridobiti mnenja uredništva oziroma novinarjev, kot bi terjalo spoštovanje določb zakona o medijih. Po mnenju ministrstva za kulturo je pridobivanje mnenja uredništva nujno tudi za imenovanje vršilca dolžnosti odgovornega urednika, saj “odgovornosti in  naloge, ki jih odgovornemu uredniku nalaga zakon, namreč lahko … prevzame in opravlja le oseba, ki izpolnjuje vse pogoje, določene za imenovanje odgovornega urednika, in ki je bila imenovana po postopku, kot ga določa zakon. V tem postopku pa mora izdajatelj pridobiti predhodno mnenje uredništva”.

Dogajanje na Delu je ilustracija, da lastniki medija ne upravljajo širše družbeno odgovorno, ampak še najprej predvsem v skladu s svojimi parcialnimi interesi. Odgovorni urednik mora biti prvi med novinarji, ki ščiti uredništvo in novinarsko avtonomijo, ne pa prevodnik poslovnih interesov lastnikov. V zadnjem času dobivamo informacije o konkretnih primerih, ki kažejo, da je bilo na Delu več strokovno spornih in neprimernih uredniških odločitev, ki krepijo dvome o uresničevanju novinarske avtonomije.

Lastnike in upravo Dela pozivamo, naj imenuje odgovornega urednika s polnim mandatom ob pridobljenem mnenju uredništva in ob odgovornosti do izpolnjevanja profesionalnih in etičnih standardov, obenem pa naj se vzdržijo poskusov instrumentalizacije edicij Dela. Poudarjamo, da je Delova pozicija v slovenskem medijskem prostoru še vedno bila in je osrednja. Spuščanje standardov v uredništvih Dela pomeni nevaren kazalnik razmer v medijskem prostoru z dolgoročno uničujočimi posledicami. Tudi v tej luči bi se lastniki Dela morali zavedati odgovornosti in prenehati s praksami, ki integriteti medija in novinarjem v njem kvečjemu škodijo.