- Priročnik o varnosti novinarjev
- Načrtovanje pred napotitvijo: Model ogroženosti
- Načrtovanje pred napotitvijo: Upravljanje s tveganji
- Načrtovanje pred napotitvijo: Operativno načrtovanje medijskih nalog
- Ublažitev posledic: Operativna samozadostnost
- Ublažitev posledic: Osebna varnost
- Ublažitev posledic: Kartiranje konfliktov in tveganj
- Ublažitev posledic: Varnost na potovanjih
- Umirjanje: Rešitve za obvladovanje konfliktov
- Umirjanje: Kulturna inteligenca
- Konflikti in protesti: Ozaveščanje o nemirih in protestih
- Konflikti in protesti: Poročanje s konfliktnih območij
- Konflikti in protesti: Načini delovanja teroristov
- Konflikti in protesti: Varnost prebivališča in delovnega mesta
- Zdravstvene in medicinske nesreče: Zdravstveno načrtovanje in zbiranje informacij
- Nadlegovanje na delovnem mestu
Priročnik o varnosti novinarjev
Uvod
Varnost novinarjev je naša prednostna naloga. Brez varnih in dostojnih delovnih pogojev namreč ne morejo iskati resnice. Vendar se novinarji v zadnjih letih soočajo z vse večjim nasiljem in sovražnostjo, veliko jih je bilo ranjenih v napadih in celo ubitih. Evropska zveza novinarjev (EFJ) je skupaj s strokovnjaki za varnost v medijih pripravila ta priročnik o varnosti, s katerim želi novinarjem zagotoviti bistvene informacije in praktične napotke, ki jim bodo pomagali, da pri svojem delu ostanejo varni. Ta priročnik zajema širok spekter tem, vključno z oceno tveganj, pokrivanjem protestov in konfliktnih območij, digitalno varnostjo itd. Vsebuje zbirko priporočil izkušenih medijskih strokovnjakov o tem, kako naj se novinarji pripravijo, ocenijo tveganja in načrtujejo napotitve v konfliktna in nekonfliktna območja. Vključuje osnovne in napredne varnostne protokole ter potrebno znanje o različnih taktikah in tehnikah, ki jih je treba uporabljati pri zbiranju informacij.
Upamo, da bodo novinarji z upoštevanjem smernic in nasvetov v tem priročniku bolj varni pri opravljanju svoje pomembne vloge obveščanja javnosti. Vendar pa samo smernice niso dovolj, tudi uredništva morajo izvajati varnostno usposabljanje in varnostno politiko. Varnostna kultura v uredništvih in upravah medijev je predpogoj za varnost novinarjev.
Avtorji: David Bevan, Cadre Consultants
Uredniki: Rebecca Bonello Ghio, Yuk Lan Wong, Adrien Collin
Izdajatelj: Založba: Evropska zveza novinarjev (EFJ)
Leto objave: maj 2023
Ta priročnik je izdala Evropska zveza novinarjev (EFJ), sofinancira pa ga Evropska komisija (GD EMPL) v okviru projekta “Safety4Journalists”. Za vsebino tega priročnika je odgovoren izključno izdajatelj in nikakor ne odraža stališč Evropske komisije. Vse avtorske pravice pripadajo avtorju in založniku.
Društvo novinarjev Slovenije je del priročnika prevedlo in mestoma dopolnilo v okviru projekta Zaščita nadzorne vloge civilne družbe in novinarjev v Sloveniji – tretja faza, ki ga financira NEF-Mreža evropskih fundacij (Program Civitates).
Priročnik je prevedel Sebastijan Razboršek Maček.