- Priročnik o varnosti novinarjev
- Načrtovanje pred napotitvijo: Model ogroženosti
- Načrtovanje pred napotitvijo: Upravljanje s tveganji
- Načrtovanje pred napotitvijo: Operativno načrtovanje medijskih nalog
- Ublažitev posledic: Operativna samozadostnost
- Ublažitev posledic: Osebna varnost
- Ublažitev posledic: Kartiranje konfliktov in tveganj
- Ublažitev posledic: Varnost na potovanjih
- Umirjanje: Rešitve za obvladovanje konfliktov
- Umirjanje: Kulturna inteligenca
- Konflikti in protesti: Ozaveščanje o nemirih in protestih
- Konflikti in protesti: Poročanje s konfliktnih območij
- Konflikti in protesti: Načini delovanja teroristov
- Konflikti in protesti: Varnost prebivališča in delovnega mesta
- Zdravstvene in medicinske nesreče: Zdravstveno načrtovanje in zbiranje informacij
- Nadlegovanje na delovnem mestu
Priročnik o varnosti novinarjev
Ublažitev posledic
Kartiranje konfliktov in tveganj
Kartiranje konfliktov in tveganj je sistem določanja geografske lokacije nevarnosti, kjer bi lahko bili vi ali vaša ekipa izpostavljeni tveganju. Ta sistem zelo uspešno uporabljajo novinarji na konfliktnih območjih, kot sta na primer Libija in Sirija. Kartiranje morate opraviti v elektronski obliki, saj je lokacije nevarnosti lažje spreminjati in nadgrajevati.
Ta sistem naj se uporablja samo v pisarni ali dopisništvu, in to samo za informativne namene. Prenos teh podatkov na teren med zbiranjem informacij je lahko zelo nevaren, saj nikoli ne smete imeti s seboj zemljevidov, ki ste jih označili. Če ste pridržani in ste na zemljevidu označili lokacijo, ki je v bližini kakšne vojaške lokacije, lahko imate težave. Na zemljevidu označite lokacije nevarnosti in incidentov, na primer zemeljskih min in napadov. Prav tako označite svojo lokacijo glede na oddaljenost od problematičnih točk. Označite tudi morebitna območja nevarnosti, na primer zasedo ali morebitno namestitev improvizirane eksplozivne naprave.
Ugotovite, ali vašo lokacijo ogroža posredni artilerijski ali minometni ogenj, neposredni ogenj iz malega orožja, ali pa vam grozi napad z letalom ali brezpilotnim letalnikom. Ugotoviti morate tudi, kje so lokalne zdravstvene in logistične zmogljivosti, če se slučajno zgodi incident ali pride do izrednih razmer.
Primer kartiranja akterjev za novinarje
Akterji so posamezniki, ki želijo z organizacijskimi ali institucionalnimi sredstvi vplivati na proces odločanja.
Akterji na konfliktnih območjih vam lahko pomagajo pri zaščiti ter varnem in učinkovitem zbiranju informacij. V Siriji je bilo veliko primerov, ko so novinarji odšli neposredno na območja spopadov brez sodelovanja z lokalnimi akterji in za to plačali najvišjo ceno. Akterji vam lahko pomagajo pri varnem prehodu in odgovornosti, še zlasti, kadar ste v vlogi bojnoformacijskega novinarja (embedded journalists) ali ko potujete z nekonvencionalnimi silami; čim več ravni zaščite imate, tem bolje.
Pri logistiki in zaščiti vam lahko pomaga povezava z lokalnimi nevladnimi organizacijami ali plemenskimi vodji. Če se boste pogovarjali s pravimi viri in poskrbeli za varne hiše, vam to lahko pomaga v primeru ugrabitve. Prav tako bodo ti akterji v primeru nesreče ali izrednih razmer imeli lokalno znanje o zdravstvenih ustanovah ali dostopu do zdravljenja, tudi če gre samo za posamične zdravnike, ki delajo v teh okoljih.
Na asimetričnem bojišču je uporaba lokalnih akterjev bistven element zagotavljanja trdne varnosti.
Primer seznama akterjev in zainteresiranih strani:
- ministrstvo za notranje zadeve,
- lokalne oblasti,
- politične stranke,
- humanitarni akterji/organizacije,
- predstavniki verskih skupin,
- dobavitelji in izvajalci,
- lokalni mediji.
- opozicijske sile,
- vojska in policija.
Ravnanje z viri
Navedite vse akterje, opišite, zakaj so pomembni za zbiranje informacij, ter opišite njihov položaj, odgovornosti in funkcije, pri tem pa si odgovorite na ta vprašanja:
- Položaj vira?
- Ali je mogoče informacije potrditi?
- Ali je verodostojen?
- Ali se ujema z vzorcem?
- Ozadje vira?
- Motiv?
Zaščita vira
- Bodite previdni s telefonom.
- Ne pošiljajte elektronske pošte (razen če je šifrirana).
- Uporabljajte posebej za to ustvarjen elektronski poštni predal in za komunikacijo uporabite shranjene osnutke.
- Uporabljajte vzdevke.
- Srečanja organizirajte na varnih mestih.
- Pogovorite se o tem, kako je mogoče uporabiti dejstva.
- Razmislite, kako bi razkritje vira lahko pripeljalo do vas in/ali vaše lokacije.
Varnostni protokol za snemalce
- Načrtovanje, priprava in analiza tveganj so za snemalca, ki dela na območjih spopadov, ključnega pomena.
- Uredniško snemanje vedno načrtujte v skladu z vašo varnostno politiko.
- Prepričajte se, da ste telesno sposobni nositi opremo.
- Izberite opremo glede na nalogo: ali boste vzeli velik ali majhen fotoaparat, stativ ali stabilizator? Prenašanje velikih količin fotografske opreme in luči vam lahko povzroči težave, zlasti na potovanjih.
- Uporabljajte robustno opremo, ki se ne poškoduje zlahka.
- Uporabljajte opremo, ki je prenosna, če bi se morali umakniti pred streljanjem. Z dobrim teleobjektivom lahko snemate z razdalje, kar izboljša varnost.
- Premislite o napajanju naprav. Polnjenje baterij fotoaparata in telefona je lahko na območjih spopadov problematično. Razmislite, kateri vir energije boste uporabljali, ali imate ustrezne adapterje, rezervne žarnice in baterije za enkratno uporabo. Razmislite tudi o prenosnih napajalnikih in solarnih polnilnikih, ali o uporabi prenosnega generatorja.
- Posrbite za zaščitno opremo za kamero, na primer posebna dežna pokrivala ali plastične vrečke za zaščito opreme pred dežjem, snegom, prahom ali peskom. V puščavskih razmerah občutljive odprtine na kameri prelepite z lepilnim trakom, za kable pa uporabite plastične vezice. Kamero nase pritrdite s karabini in plezalno vrvjo ali ježki.
- Snemalno opremo prevažajte prikrito. Vzemite čim manj trdih kovčkov, po potrebi jih zapakirajte v običajne kovčke, da pri prevzemu prtljage in odhodu z letališča ne boste zbujali prevelike pozornosti.
- Priskrbite si dovoljenje za snemanje v državi, ki ga običajno izda ministrstvo za informiranje.
- Poiščite lokalno tehnično pomoč, na primer lokalnega tehnika, ki lahko odpravi težave z opremo in v primeru izgube ali poškodbe priskrbi rezervno opremo.
- Zavedajte se, da je snemanje otrok in žensk v nekaterih kulturah lahko nevarno.
- Prepričajte se, da lahko zakonito fotografirate na javnih mestih. Če ste na zasebnem ali državnem zemljišču, vas lahko aretirajo zaradi nedovoljenega vstopa.
- Razmislite o zaplembi opreme. Vedno naredite varnostno kopijo posnetkov.
- Vedno imejte pripravljeno rezervno pomnilniško kartico, ki jo lahko komu predate. Varnostne službe lahko namreč poskušajo zaseči vaše posnetke, lahko pa jih tudi uporabijo proti vam.
- Če vas aretirajo zaradi snemanja, vedno ostanite vljudni in se nikoli fizično ne upirajte. Če ste pridržani, vljudno vprašajte, katerega kaznivega dejanja ste osumljeni, seznanite se z zakonodajo države, v kateri ste, in imejte pripravljen rezervni načrt za tovrstne incidente.
Fotografiranje na javnih mestih
- Bodite neopazni. Razmislite o uporabi skritih ali nevpadljivih fotoaparatov.
- Vaša snemalne oprema utegne od daleč izgledati kot orožje. Velika kamera na rami je lahko videti kot ramensko orožje in zaradi tega lahko postanete cilj obstreljevanja. Tudi fotografiranje z bliskavico je lahko videti kot blisk cevi orožja, kar lahko pritegne sovražni ogenj.
- Če nimate dovoljenja, ne fotografirajte vojaških objektov, opreme, vojaških izmenjav ali kontrolnih točk, saj je to zelo nevarno.
- Med snemanjem vedno opravite 360-stopinjski pregled. Če gledate skozi objektiv, ne morete videti, kaj se dogaja okoli vas.
- Za opazovanje izza vogalov in zaklona uporabite stabilizator in majhen fotoaparat, da se ne izpostavljate.
- Če se znajdete v bojni situaciji na urbanem območju, se držite leve strani zaklona, če ste desničar. Če ostanete na levi strani, bo vaše telo zaščiteno, izpostavljena pa bo samo kamera. Vedno bodite pozorni na vrata in stranske ulice. Če ste levičar, se ravnajte obratno.