- Obračun davka
- Ekonomsko odvisna oseba
- Obdavčitev prihodka samostojnega novinarja z upoštevanjem normiranih stroškov
- Obračun in akontacija dohodnine
- Primer izračuna akontacije dohodnine za normiranca
- Primerjava izračuna dohodnine normiranca vs. dejanski stroški
- Obdavčitev prihodka samostojnega novinarja na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov
- Izdajanje računov
- Nov prag za vstop v sistem DDV je 50.000 EUR
- Novinarji brez statusa
- Na avtorsko pogodbo po novem obvezno plačilo prispevkov
- Pogosta vprašanja in svetovalnica
Na avtorsko pogodbo po novem obvezno plačilo prispevkov
Novi Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) uvaja obveznost plačevanja prispevka za invalidsko zavarovanje tudi od avtorskih in podjemnih pogodb od 1.1.2013 dalje. Zavezanec za plačilo prispevka je plačnik avtorskega dela ali podjemne pogodbe.
Ta prispevek tako pri avtorski, kot tudi podjemni pogodbi v letu 2013 znaša 8,85%. To pomeni, da bodo računi za avtorski honorar, izdani po 1.1.2013, povečani za 8,85%. Ta prispevek se namreč obračuna od bruto zneska honorarja, zavezanec za plačilo pa je izplačevalec.
Na ta način so po 1.1.2013 obravnavani vsi avtorski honorarji, ki imajo po zakonu o dohodnini naravo dohodka iz drugega pogodbenega razmerja.
Tako so izvzeti avtorski honorarji, ki izvirajo iz dejavnosti samozaposlenih oseb in imajo po zakonu o dohodnini naravo dohodka iz dejavnosti. Prav tako so v celoti izvzeti avtorski honorarji, ki imajo po zakonu o dohodnini naravo dohodka iz prenosa premoženjske pravice (za ponatis, reprizo itd.).
ZPIZ-2 s 1.1.2014 uvaja plačevanje prispevka v višini 15,5 % tudi v breme prejemnika honorarja, če ta ne bo zavarovan na kakšni drugi podlagi oziroma izvzet po zakonu (samozaposlen, študent, upokojenec).
S temi vplačili bo zavarovanec imel priznano pravico do pokojninske dobe in prejemki iz tega razmerja se mu bodo vštevali v pokojninsko osnovo. Zavarovanec bo pridobil mesec dni zavarovanja, če bodo njegovi vplačani prispevki dosegli 60% povprečne mesečne plače, pridobiti pa bo mogoče največ 12 mesec zavarovanja.