- Obračun davkov
- Obdavčitev prihodka samostojnega novinarja z upoštevanjem normiranih stroškov
- Obračun in akontacija dohodnine za normiranca
- Združevanje plačil prispevkov in dohodnine oziroma plačilo vseh z enim e-računom
- Obvezno elektronsko davčno poslovanje – eDavki
- Primerjava izračuna dohodnine normiranca vs. dejanski stroški
- Obdavčitev prihodka samostojnega novinarja na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov
- Izdajanje računov
- Identifikacija za DDV
- Novinarji brez statusa
Identifikacija za DDV
Mali davčni zavezanci so oproščeni obračunavanja DDV. Za malega davčnega zavezanca pa šteje:
- davčni zavezanec, če v obdobju zadnjih 12 mesecev ni presegel oziroma ni verjetno, da bo presegel znesek 60.000 eurov obdavčljivega prometa.
Mali davčni zavezanec nima pravice do odbitka DDV, niti ga ne sme izkazovati na izdanih računih.
Podrobnejša navodila Finančne uprave za male davčne zavezance so dostopn tukaj.
Česamozaposleni presežete znesek 60.000 evrov letnega prometa (brez DDV) v tekočem koledarskem letu, mora pridobiti identifikacijsko številko za DDV, vendar jo v tekočem koledarskem letu še ni obvezan pridobiti, dokler ne preseže 66.000 evrov letnega prometa.
Navedeno pomeni, da jo mora v tekočem koledarskem letu (šteje se 12 mesecev od tekočega meseca dalje in ne koledarsko leto – npr. 12 mesecev od 1. 3. do 28. 2. tekočega leta) pridobiti najkasneje za mesec, v katerem bo presegel 66.000 evrov, lahko pa jo pridobi že prej.
Če v tekočem koledarskem letu ne preseže 66.000 evrov, pa jo mora pridobiti najkasneje s prvim dnem naslednjega koledarskega leta.
Če je presegel znesek 60.000 evrov že v preteklem koledarskem letu, mora pridobiti identifikacijsko številko najkasneje do 1. januarja tekočega leta.
Zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV mora vložiti v elektronski obliki prek sistema e-Davki. Zahtevek mora vsebovati podatke, ki so predpisani z obrazcem DDV-P2.
Če se zavezanci (predno presežejo znesek 60.000 evrov) prostovoljno odločijo za obračunavanje DDV, morajo svojo izbiro vnaprej priglasiti davčnemu organu v elektronski obliki (obrazec DDV-P2) in jo uporabljati najmanj v tekočem in naslednjem koledarskem letu.
Identifikacijska številka za DDV je davčna številka s predpono SI. Davčni organ izda identifikacijsko številko za DDV najpozneje do zadnjega dne meseca, ki sledi mesecu (naslednjega meseca po vložitvi) vložitve zahtevka za izdajo identifikacijske številke za DDV.
Davčni zavezanec mora začeti obračunavati DDV in izpolnjevati druge obveznosti po najkasneje prvega dne drugega meseca, ki sledi mesecu predložitve zahtevka za izdajo identifikacijske številke za DDV.
Ko samozaposleni postane zavezanec za DDV poleg knjige izdanih računov vodi tudi knjigo prejetih. To je vstopni DDV, ki ga vsake tri mesece odšteje od izstopnega (DDV, ki so mu ga dolžni naročniki na osnovi izstavljenih računov) in finančnemu organu nakaže le razliko. Seveda pa lahko DDV odbija le za opravičljive stroške, ki so povezani z opravljanjem njegove dejavnosti. DDV se odvaja v davčnem obdobju, ki je za davčnega zavezanca, ki je v preteklem koledarskem letu dosegel obdavčljiv promet storitev v vrednosti do vključno 210.000 eurov, koledarsko trimesečje.
Mesečni zavezanec za DDV je zavezanec, katerega obdavčljiv promet preteklega koledarskega leta presega 210.000€, v nasprotnem primeru je zavezanec tromesečni, vendar to velja le v primeru, ko zavezanec ne opravlja transakcij znotraj Evropske unije za katerega je potrebno predložiti rekapitulacijsko poročilo. V primeru opravljanja transakcij znotraj Evropske unije je zavezanec ne glede na višino obdavčljivega prometa v preteklem letu, mesečni zavezanec.
Mesečni zavezanec je prvih 12 mesecev tudi zavezanec, ki pridobi identifikacijsko številko za DDV.
O prenehanju identifikacije za namene DDV davčni organ odloči po prejemu zahtevka davčnega zavezanca za prenehanje identifikacije za namene DDV oziroma po uradni dolžnosti, če ugotovi, da ne obstajajo več razlogi za identifikacijo za namene DDV.